||

Przedłużona Noc Muzeów. Wielkie Otwarcie Pałacu Rzeczypospolitej

Ogród Krasińskich stał się w ostatnich latach mekką randkowiczów warszawskich. Spowodowane jest to dużą pięknym oświetleniem nadającym romantyzmu chwilom w nim spędzonych wieczorową porą. Niemym towarzystwem dla parkowo-ogrodowego założenia był zawsze Pałac o pięknej fasadzie. Spacerowicze wiedzieli, że należał kiedyś do rodziny Krasińskich a podczas Powstania został kompletnie zniszczony przez Niemców. Wnętrza nie stanowiły jednak turystycznej i kulturalnej oferty. Obiekt był zamknięty i długo remontowany. Nie dziwi nas więc fakt, że kiedy status Pałacu zmienił się na “otwarty”, wzbudził on duże zainteresowanie Warszawiaków.

W środę 21 maja, na placu Krasińskich miało miejsce wyjątkowe wydarzenie

Biblioteka Narodowa zorganizowała uroczysty koncert z okazji otwarcia Pałacu Rzeczypospolitej, który po raz pierwszy w swojej sięgającej XVII wieku historii został udostępniony do zwiedzania. Pałac, będący perłą architektury barokowej, skrywa w swoich murach niezwykłe skarby. Wśród nich wymienimy chociażby rękopisy Fryderyka Chopina oraz Roczniki Świętokrzyskie.

Spektakl muzyki i poezji

Wydarzenie rozpoczęło się punktualnie o 20:30, kiedy to na specjalnie przygotowanej scenie rozbrzmiały pierwsze dźwięki utworu „Słowo”, skomponowanego na tę okazję przez Tadeusza Woźniaka. Reżyseria koncertu, powierzona Krzysztofowi Maternie, zapewniła publiczności niezapomniane wrażenia artystyczne. Na scenie pojawili się wybitni artyści: Joanna Kulig, Jolanta Majchrzak, Justyna Schneider, Daniel Olbrychski, Marcin Przybylski, Olek Różanek oraz sam Tadeusz Woźniak. Towarzyszył im Zespół Rocka Progresywnego pod kierownictwem Marka Raduli oraz Sinfonia Varsovia pod batutą Wojciecha Michniewskiego.

Plenerowy koncert spotkał się z niezwykle pozytywnym odbiorem ze strony zgromadzonej publiczności. Tłumy warszawiaków, zachwycone występem, wypełniły plac Krasińskich, a atmosfera była pełna entuzjazmu i wzruszenia. Wykonawcy zaprezentowali różnorodny repertuar, od muzyki klasycznej po utwory współczesne, co pozwoliło każdemu znaleźć coś dla siebie.

Spektakl światła i … poezji!

Po zakończeniu około godzinnego koncertu, fasada pałacu stała się tłem dla spektakularnego pokazu multimedialnego. W miarę jak zapadał zmrok, na ścianach pałacu pojawiały się projekcje świetlne, które w połączeniu z piękną muzyką Wojciecha Urbańskiego tworzyły niesamowity spektakl. Anna Dymna, Jan Peszek oraz Wiktor Zborowski recytowali fragmenty dzieł literatury, wprowadzając zgromadzonych w niezwykły klimat poezji i historii.

Zobaczyć, co było ukryte

Po oficjalnej części wieczoru, zwiedzający mieli okazję po raz pierwszy w historii przekroczyć progi Pałacu Rzeczypospolitej. Magii tym chwilom, dodał fakt możlowości nocnego zwiedzania. Wnętrza budynku, wypełnione bezcennymi rękopisami i dziełami sztuki, zrobiły na wszystkich ogromne wrażenie. Z pobieżnych wyliczeń i obserwacji wynika, że co czwarty uczestnik koncertu zdecydował się na oczekiwanie w długiej kolejce po dawkę kultury w wyjątkowej aranżacji. Nie wszyscy mogli sobie na nocne zwiedzanie pozwolić. Dla tych i innych osób muzeum będzie otwierać swoje wystawy codziennie w godzinach 11-19.

Otwarcie Pałacu Rzeczypospolitej to nie tylko wielkie wydarzenie kulturalne, ale także ważny krok w popularyzacji polskiego dziedzictwa narodowego. Dzięki takim inicjatywom warszawiacy i goście miasta mogą lepiej poznać i docenić bogatą historię oraz kulturę naszego kraju. Całość jest elementem dużego projektu przekształcenia Warszawy w centrum turystyki kulturalnej.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *